http://bogutynmlyn.pl/?id=181


Nazwa Cena brutto

M±ka żytnia typ 2000 pełnoziarnista (RAZOWA) - 1 kg
3.75 PLN

Producent: BogutynMłyn


M±ka żytnia typ 2000 razowa pełnoziarnista - 1 kg
Zastosowanie : pieczywo pełnoziarniste żytnie i mieszane

Warto¶ci odżywcze w 100g m±ki żytniej typ 2000:
kcal - 348
węglowodany - 74,2g
białko - 7,9g
tłuszcz - 2,2g

Dlaczego warto kupować produkty pełnoziarniste ?
Przetworzone produkty zbożowe s± Ľródłem wielu składników odżywczych, jednak produkty pełnoziarniste s± zdrowsze. Proces mielenia zamienia ziarno w m±kę pełnoziarnist± lub przetworzone produkty. M±ka pełnoziarnista zawiera wszystkie składniki, które zawiera ziarno, podczas gdy m±ka przetworzona (sypka, pszenna) traci pewne składniki. Podczas procesu rafinacji, ziarno traci czę¶ć błonnika, witamin, minerałów oraz przeciwutleniaczy (antyoksydantów). Jako że produkty pełnoziarniste zawieraj± większe ilo¶ci błonnika, witamin, minerałów i antyoksydantów niż produkty podlegaj±ce procesowi rafinacji, zaleca się ich częstsze spożywanie.

Przepis na zakwas naturalny - żytni

Składniki : 40 dag razowej m±ki żytniej typ 2000, 400 ml wody

Sposób wykonania , zakwas najlepiej przygotować etapami :

1.10 dag m±ki przeznaczonej na rozczyn wymieszać ze 100 ml ciepłej (ok 40C) wody, przykryć ¶ciereczk± i pozostawić na 24 h w temp. pokojowej ok 25 C

2.kolejna porcję 10 dag m±ki wymieszać ze 100 ml ciepłej wody i dodać do zaczynu z poprzedniej doby (który ma już lekko kwa¶ny zapach), wymieszać i nakryć sciereczk±. Znów pozostawić w temp. pokojowej na ok 24 h

3.do powstałego zaczynu wmieszać 20 dag m±ki roztrzepanej w 200 ml wody o temp. 40 C, nakryć ¶ciereczk± i pozostawić na kolejne 24 godziny

Gotowy zakwas powinien być odrazu użyty do wypieku chleba. Z przygotowanego zaczynu należy uj±ć dwie porcje po 5 dag i zamrozić, aby można było go użyć do następnych wypieków.

Chleb żytni staropolski parzony
 
3 bochenki po 25 kromek, 1 kromka zawiera : 82 kcal, 1.8 gr białka, 1 g tłuszczu, 4.7 mg cholesterolu, 1.9 gr błonnika
 
Składniki : 2 kg m±ki żytniej 2000, łyżka kminku, łyżka czarnuszki, 2-3 łyżki zsiadłego mleka lub kefiru, łyżka soli
Do brytfanki : 3 łyżki oleju, 3 łyżki m±ki
 
Sposób wykonania :
 
Przygotować rozczyn : w słoiku typu twist wymieszać tyle m±ki żytniej z wod± aby powstała gęsta papka, dodać 2 łyżki zsiadłego mleka lub kefiru żeby przyspeszyć fermentację. Słoik zakręcić i na 2 dni pozostawić w cieple. Co jaki¶ czas mieszać zawarto¶ć, po czym ponownie zamkn±ć słój. W trzecim dniu gdy papka pachnie już kwa¶no, wlać jeszcze pół szklanki ciepłej wody i tyle m±ki, aby znów powstała gęsta papka. Słój zamkn±ć i pozostawić w cieple, a następnego dnia można już używać rozczynu.
 
Do miski wsypać 4 szklanki przesianej m±ki, wlać 3.5 szklanki wrz±tku i dokładnie wymieszać, aby zaparzyła się cała użyta m±ka. ¦ciereczk± przykryć ciasto i pozostawić na 2-3 godziny w cieple. PóĽniej do zaparzonej m±ki dodać rozczyn wymieszany z połow± szklanki ciepłej wody (ilo¶ć wody zależy od stopnia sucho¶ci m±ki), energetycznie roztrzepuj±c drewnian± łyżk±. Wierzch ciasta posypać m±k±, aby ciasto nie wysychało, nakryć sciereczk± miskę i na 18-20 godzin pozostawić w cieple do wyro¶nięcia. Następnie stopniowo wsypywać resztę m±ki, mieszaj±c jednocze¶nie duż± drewnian± łyżk±. Dodać kminek, czarnuszkę oraz sól. Wyrobić ciasto bardzo starannie i odstawić do wyro¶nięcia na 40-50 min.
 
Długie wysokie brytfanki o szeroko¶ci ok 14 cm wysmarować olejem i oprószyć m±k±. Ciasto włożyć do 2/3 wysoko¶ci brytfanek, wyrównać powierznię i odstawić na 20 min. Posmarować za pomoc± pędzelka letni± wod± i piec około godziny na ¶rodkowej półce piekarnika nagrzanego do temperatury 210 C. Patyczkiem sprawdzić, czy chleb jest już upieczony i przed wyjęciem z piekarnika jeszcze raz posmarować letni± wod±. Upieczony chleb pozostawić w cieple aby powoli ostygł, póĽniej może być przechowywany w chłodnym pomieszczeniu.

Dostępno¶ć: powyżej 500