http://bogutynmlyn.pl/?id=6057


Nazwa Cena brutto

Mieszanka chlebowa - CHLEB ALPEJSKI - 1 kg + drożdże GRATIS
12.35 PLN

Producent: BogutynMłyn

INFORMACJA ALERGENNA

Produkt zawiera alergen: gluten. Może zawierać alergeny: orzeszki ziemne i inne orzechy, gorczycę, seler, sezam, soję, jajka.Chleb Alpejski posiada dużą zawartość mąk pełnoziarnistych, płatków pszennych i owsianych, ziarem słonecznika i siemienia lnianego. Swój wyjątkowy smak i aromat zyskuje dzięki dodatkowi ziarem maku. Pyszny z samym masłem.

Mieszanka na chleb Alpejski

Składniki: mąka pszenna typ 650, maka owsiana, płatki owsiane, płatki pszenne, słonecznik, śruta pszenna, siemię lniane, mak, suchy zakwas, prażona maka słodowa, pełne mleko w proszku, białko pszenne, sól różowa himalajska

Warunki przechowywania: chłodne (6-20 st. C), suche (wilgotność 40-60%) i przewiewne miejsce w opakowaniu zamkniętym

Sposób przygotowania w automacie:

Wlewamy do foremki automatu 260ml wody (o temp. ok. 30 st. C). Dodajemy 6g drożdży instant lub 15g drożdży świeżych a następnie wsypujemy 0,5kg mieszanki. Uruchamiamy automat na programie wyrabianie ciasta (1h25min lub 1h30min, w zależności od rodzaju automatu). Po zakończeniu mieszania wyjmujemy z automatu mieszadła, wyrównujemy ciasto w foremce i pozostawiamy do wyrośnięcia (przy drożdżach świeżych ok. 40min, lub instant – 1h30min). Po wyrośnięciu wyłączamy program wyrabiania ciasta i włączamy program pieczenia na ok. 50min. Wyjmujemy foremkę z chlebem z automatu i pozostawiamy do wystygnięcia.

UWAGA! Mieszankę można wyrobić ręcznie, w misce, dodając w/w składniki. Ciasto po wstępnym wyrośnięciu przekładamy do natłuszczonej foremki i pozostawiamy do ostatecznego wyrośnięcia w temp. ok. 30 st. C - aż podwoi swoją objętość. Pieczemy w rozgrzanym piekarniku w temp. ok. 220 st. C przez ok. 50min.

INFORMACJA ALERGENNA

Produkt zawiera alergen: gluten. Może zawierać alergeny: orzeszki ziemne i inne orzechy, sezam, soję.


Dostępność: powyżej 500